Darmowa Energia - Arkadiusz Godlewski

Gdzie postawić?

Gdzie postawić? Pewną wskazówką w tej kwestii mogą być atlasy i mapy wietrzności, jednak nie oddają one całej prawdy o uwarunkowaniach danego miejsca. Warto więc potraktować je jako wskazówkę i skorzystać z doświadczeń lokalnej ludności, oraz własnych.

Gdy budujesz elektrownię wiatrową przy domu, to nie masz wielkiego wyboru, co nie oznacza jednak, że możesz sobie postawić ją gdzie ci się podoba. Maksymalne wykorzystanie potencjału własnej działki jest najważniejsza zasadą inwestycji. Przede wszystkim musisz odnaleźć miejsce, gdzie strumień wiatru ma przepływ niezaburzony (laminarny). Unikaj miejsc, w których wieje silnie, ale przez 2-3 godziny w ciągu dnia. Wykonaj pomiary, tak by znaleźć lokalizację w której wiatr będzie miał swobody i stały przepływ. Dzięki temu turbina maksymalizuje wydajność i produkuje najwięcej energii.

Uważaj również na tzw. strefy zawirowań powietrza. Są to miejsca, gdzie powietrze zapętla się swobodnie wirując. Rozmieszczenie wiatraku na takim obszarze znacznie osłabia jego wydajność, a więc im dalej stawiasz wiatrak od tego miejsca, tym lepiej dla wirnika. Dlatego warto przeprowadzić pomiary wietrzności na terenie całej działki, oraz przeanalizować potencjalne zyski i straty dla każdej lokalizacji. Wiele osób stara się wykorzystać nie tylko uwarunkowania własnej działki, ale również okolic. Szukając specyficznych miejsc potęgujących siłę wiatru. Stąd też często wiatraki lokowane są w okolicach prześwitów budynków, przy niezalesionych pagórkach, bliżej szos, lub autostrad. Tam wiatr, przez brak naturalnych lub sztucznych przeszkód płynie bardziej swobodnie (pagórki), lub przyspiesza (prześwity).

Darmowa Energia - Arkadiusz Godlewski
Darmowa Energia - Arkadiusz Godlewski Darmowa Energia - Arkadiusz Godlewski

Copyright © 2012 - 2021 - Arkadiusz Godlewski - www.DarmowaEnergia.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt: Tomasz Glapski - ca.net.pl